RAB Lighting X34SW/RGB 30W LightCloud Blue RGBW White LED Flood 2200K-6500K
- RAB Lighting X34SW/RGB
RAB Lighting X34SW/RGB 30W LightCloud Blue RGBW White LED Flood 2200K-6500K
Utilize RAB's LightCloud Blue technology in outdoor applications with X34SW fixture! Thanks to the LightCloud Blue app, you will have access to 16 million different RGB colors as well as white CCT's from 2200K to 6500K. You can even dim the fixtures through the app as well as set up SmartShift color-tuning to change throughout the day. All of which is achieved without needing an expensive gateway or hub! Available in white our bronze housing (this verison is white). Delivers 3600 lumens on 30W. 120-277V universal voltage. IP65 rated. Rated for 100,000 hours of use.
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 120W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 30W |
| Lumens | 3600 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2200K-6500K |
| Kelvin | 2200K-6500K |
| Dimmable | Yes |
| Distribution | 105X90° |
| Finish | White |
| Nominal Size | 6" |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.125 |
| Height (Inches) | 6.625 |
| Width (Inches) | 1.8125 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 40°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | X34SW/RGB |
| Premier Part # | X34SW/RGB |
Write your content here...