RAB Lighting WP3XFU150/LCB 150W130W/100W LightCloud Blue LED Wallpack 3000K/4000K/5000K 500W Equiv
- RAB Lighting WP3XFU150/LCB
RAB Lighting WP3XFU150/LCB 150W130W/100W LED Wallpack 3000K/4000K/5000K 250W-500W 120-277V
RAB Lighting has taken their LightCloud Blue technology and put it in an LED wallpack! With the LightCloud Blue app, you can achieve total control of your lights include these WP3XFU150/LCB wallpacks. This allows the user to change the dimming levels, making timing-based changes, and much more! Choose between 150W, 130W and 100W for lumen levels between 13,254 lumens and 21,552 lumens for replacing up to 500W metal halides. This LED wallpack is also color selectable from 3000K, 4000K and 5000K. 120-277V. Bronze finish. Rated for 100,000 hours of use.
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 250W-500W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 150W/130W/100W |
| Lumens | 13,254-21,552 |
| Lumens Per Watt | 133-151 |
| CRI | 81-84 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Bronze |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | 17.875 |
| Height (Inches) | 9.3125 |
| Width (Inches) | 7.875 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 40°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | WP3XFU150/LCB |
| Premier Part # | WP3XFU150/LCB |
Write your content here...