RAB Lighting WP3XFU120/LCB 120W100W/80W LightCloud Blue LED Wallpack 3000K/4000K/5000K 400W Equiv
- RAB Lighting WP3XFU120/LCB
RAB Lighting WP3XFU120/LCB 120W100W/80W LED Wallpack 3000K/4000K/5000K 175W-400 120-277V
RAB Lighting has taken their LightCloud Blue technology and put it in an LED wallpack! With the LightCloud Blue app, you can achieve total control of your lights include these WP3XFU120/LCB wallpacks. This allows the user to change the dimming levels, making timing-based changes, and much more! Choose between 120W, 100W and 80W for lumen levels between 10,000 lumens and 16,953 lumens for replacing up to 400W metal halides. This LED wallpack is also color selectable from 3000K, 4000K and 5000K. 120-277V. Bronze finish. Rated for 100,000 hours of use.
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 175W-400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 120W/100W/80W |
| Lumens | 10,500-16,953 |
| Lumens Per Watt | 132-151 |
| CRI | 81-84 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Bronze |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | 17.875 |
| Height (Inches) | 9.3125 |
| Width (Inches) | 7.875 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 40°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | WP3XFU120/LCB |
| Premier Part # | WP3XFU120/LCB |
Write your content here...