RAB Lighting SLIML/LCB 60W/45W/29W LightCloud Blue Slim LED Wallpack 3000K/4000K/5000K
- RAB Lighting SLIML/LCB
RAB Lighting SLIML/LCB 60W/45W/29W Slim LED Wallpack LightCloud Blue 3000K/4000K/5000K 120-277V
RAB Lighting has taken their LightCloud Blue technology and put it in an LED wallpack! With the LightCloud Blue app, you can achieve total control of your lights including with these SLIML/LCB wallpacks. This allows the user to change the dimming levels, making timing-based changes, and much more! Slim, full-cutoff design, making it Dark Sky compliant. Choose between 60W, 45W and 29W for lumen levels between 3687 lumens and 8697 lumens for replacing up to 175W-250W HIDs. This LED wallpack is also color selectable from 3000K, 4000K and 5000K. 120-277V. Bronze finish. Rated for 100,000 hours of use.
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 80W-175W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 60W/45W/29W |
| Lumens | 3687-8697 |
| Lumens Per Watt | 123-160 |
| CRI | 80-83 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Bronze |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | 17.875 |
| Height (Inches) | 9.625 |
| Width (Inches) | 3.375 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 45°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | SLIML/LCB |
| Premier Part # | SLIML/LCB |
Write your content here...