Keystone KT-RKIT45PS-24DB-8CSA-VDIM 2x4 LED DoorFrame Retrofit 45W CCT/Power Select
- Buy 6 for $90.55 each and save 15%
- Buy 20 for $80.90 each and save 24%
- Buy 100 for $72.99 each and save 31%
- Premier# LRK2X4CCTPS45W-K
- Keystone KT-RKIT45PS-24DB-8CSA-VDIM
Keystone KT-RKIT45PS-24DB-8CSA-VDIM 2x4 LED DoorFrame Retrofit Kit 45W CCT & Power Select
Keystone's awesome centerbasket troffer retrofit kits just got even better! Now featuring Color-Select and Power-Select technology, allowing you to choose between three different wattage levels and 3500K/4000K/5000K with two switches on the back of the kit. These retrofit kits are designed for a quick install in existing 1x4, 2x4 and 2x2 fluorescent recessed troffers without modifying existing fixture mounting. 2x4 comes in 30W/25W/20W or the higher-powered 45W/38W/30W. Powered by Keystone's integrated 0-10V dimmable LED driver. Suitable for damp locations. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency backup drivers. DLC listed.
Brochures & Cut Sheets
Keystone CCT/Power Select LED DoorFrame Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 96W |
| Watts | 45W/38W/30W |
| Lumens | 4110-5850 |
| Lumens Per Watt | 128-139 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Height (Inches) | 23.85 |
| Width (Inches) | 3.09 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT45PS-24DB-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LRK2X4CCTPS45W-K |