Keystone KT-LED27T5HO-48GC-830-S Smart Drive T5HO 27W LED Tube 3000K - 1/Ea
- Premier# LT530K27WCG-K
- Keystone 4' Smart Drive 27W 3000K T5HO LED Tube - DLC Rated
- 3100 Lumens Avg. - 50,000 Hours - 120-277V - 240° Beam Angle - Price per bulb
Keystone Smart Drive 4' 27W LED Tube - Uses Existing Fluorescent Ballast
You can now retrofit your high-output, high-watt T5 lamps with LED T5 replacements! Direct replacement for F54T5/HO lamps. Compatible with most program start electronic T5HO ballasts - ballast compatibility list below in the spec sheets. Shatterproof coated glass construction for improved lamp durability. Suitable for dry and damp locations. DLC rated. 3000K available in limited quantities, contact for details. Available more readily in 3500K, 4000K or 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 27W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Lumens | 3100 |
| Lumens Per Watt | 114 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.20 |
| Width (Inches) | 0.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED27T5HO-48GC-830-S |
| Manufacturer Order # | KT-LED27T5HO-48GC-830-S |
| Premier Part # | LT530K27WCG-K |
Write your content here...