Green Creative 57938 45W LED E39 3000K 100W-175W HID Replacement
- Premier# LOC3045WE39-GC
- Green Creative 57938 45W LED Replaces 100W-175W HID 30K
Green Creative 45HID/830/277V/EX39 - LED Replacement for 100-175W HID
45W LED Replacement for 100W-175W HID lamps. 100-277V Direct line voltage replacement - not compatible with ballasts. Designed for use in post top applications. Compatible with EX39 & E39 sockets. Fully omnidirectional 320° beam angle. Suitable for use in totally enclosed fixtures. Available in 3000K and 5000K, also 2700K and 5700K made to order for large custom orders. Omni-directional 330° beam angle.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 45W |
|---|---|
| HID Equivalent | 100W-175W |
| Lumens | 5040 |
| Lumens Per Watt | 112 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.34 |
| Diameter (Inches) | 3.66 |
| Beam Angle | 320° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 45HID/830/277V/EX39 |
| Manufacturer Order # | 57938 |
| Premier Part # | LOC3045WE39-GC |
Write your content here...