***DISCONTINUED*** GE 99699 LED15T8/G4/850US 4' 13W 5000K Type C LED T8 - 20/Case
- ***DISCONTINUED*** Premier# LT850K13WUS-GE
- GE 99699 LED15T8/G4/850US - 20/Case
GE 99699 LED15T8/G4/850US 4' 13W 5000K Type C LED T8 - 20/Case
GE Glass Type C LED T8 tubes are the leading method in efficiency when it comes to retrofitting fluorescent T8. Bare lamp ratings of 18W and 2600 lumens. Each Type C LED T8 requires use of a GE Lightech External Driver to operate. the best option for this LED21T8 model is the GE 60041 2-lamp dimming driver or the GE 62030 4-lamp dimming driver. Also needs a 0-10V dimmer to be installed with the above dimming drivers.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 13W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2100 |
| Lumens Per Watt | 161 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 270° |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | External Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | Assembled in USA |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED15T8/G4/850US |
| Manufacturer Order # | 99699 |
| Premier Part # | LT850K13WUS-GE |
Write your content here...