ETI 56576111 13" LowPro White Deco LED Flushmount 16W CCT Select w/ Nightlight
- ETI FMNL-13IN-1350LM-8-CP3-SV-TD-WT #56576111
- 13" Low Profile White Decorative Flushmount w/ Nightlight
ETI FMNL-13IN-1350LM-8-CP3-SV-TD-WT 56576111 13" CCT Select White Flushmount w/ Nightlight
ETI carries beautiful decorative flushmounts in various sizes, from 11" to 13" or even 32". All current versions feature Color Preference technology allows the user to change the color temp at the back of the fixture from 3000K to 4000K or 5000K. Better yet, there is a Nightlight feature that allows you to turn the lights to 2000K, making them perfect for bathrooms and hallways used during the dark. TRIAC dimmable on 120V. Energy Star rated. 5 year warranty and rated for at least 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 125W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 1792 |
| Lumens Per Watt | 110 |
| Recessed Housing | 13" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 112° |
| CBCP | N/A |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Dimmable | Triac |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 13 |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.5 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 2 |
| Manufacturer Order # | 56576111 |
| Manufacturer Part # | FMNL-13IN-1350LM-8-CP3-SV-TD-WT |
| Premier Part # | 56576111 |
Write your content here...