ETI 564121120 32" Deco Orbit LED Flushmount 41W CCT Color Preference
- ETI FMNL-32IN-3000LM-8-3CP-SV-TD #564121120
- 32" Color Preference Orbit Round Flushmount
ETI FMNL-32IN-3000LM-8-3CP-SV-TD 564121120 32" CCT Select Round Orbit Flushmount
ETI continues their line of decorative flushmount fixtures with a new Orbit line that features a sleek round look and easy install thanks to their proprietary TwistFit mounting system. The Color Preference technology allows the user to change the color temp at the back of the fixture from 3000K to 4000K or 5000K. This round orbit fixture comes in 11", 15" or a 32" oval-sized flushmount. TRIAC dimmable on 120V. Energy Star rated. 5 year warranty and rated for at least 60,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 41W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 3737 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Recessed Housing | 32" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 115° |
| CBCP | N/A |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Dimmable | Triac |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 32.4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 2 |
| Manufacturer Order # | 564121120 |
| Manufacturer Part # | FMNL-32IN-3000LM-8-3CP-SV-TD |
| Premier Part # | 564121120 |
Write your content here...