Verbatim 70267 P56-W40-C30-B25-WD Warm Dim LED PAR56 3000K 25° GX16d
- Buy 4 for $189.95 each and save 7%
- Premier# LP56WARMDIM/NFL40W-V
- Verbatim 70267 P56-W40-C30-B25-WD
Verbatim 70267 P56-W40-C30-B25-WD Warm Dim LED PAR56 3000K 25° GX16d
Verbatim has developed a true bulb-for-bulb replacement for 300W-500W PAR56 lamps. This LED PAR 56 has warm dimming technology similar to an incandescent, meaning it is 3000K color at full illumination and then dims down to 1800K when fully dimmed. Comes in popular 25° Narrow Flood Beam angle. Delivers up to 3000 lumens on 40W with a best in class 97 CRI. 25 Degree beam angle means a very high 11,000 CBCP (Center Beam Candlepower) making it an ideal replacement for most PAR56/64 lamps. 120V and dimmable. Enclosed-rated and comes with a 5 year manufacturer warranty. 7.0" diameter 4.9" length. This bulb can also replace PAR64 bulbs, as even though it is a bit smaller than a PAR64 it has the same 2-prong GX16 base.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 40W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 300W-500W |
| Halogen Equivalent | 300W-500W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 97 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K-1800K |
| Dimmable | Warm Dim |
| Base Type | GX16d |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.9 |
| Diameter (Inches) | 7.0 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 11,000 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | UL enclosed rated |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | P56-W40-C30-B25-WD |
| Manufacturer Order # | 70267 |
| Premier Part # | LP56WARMDIM/NFL40W-V |
Write your content here...