Topaz 2x2 LED Flat Panel F-L2X2/40W/850/D 5000K 50W Optional Emergency Backup
- Premier# F-L2X2/40W/850/D
- Topaz 2x2 LED Flat Panel - 5000K 40W 0-10v Dimming
Topaz F-L2X2/40W/850/D LED Panel 5000K 0-10V Dimmable
Replace inefficient fluorescent fixtures with Topaz's edge-to-edge, evenly diffused, glare free LED flat panels. Available in 3500K, 4000K, and 5000K. Designed for drop-in ceiling installations. Also available in 2x4 50W. Can save up to 45% on energy usage relative to traditional fluorescent fixtures. Includes 0-10V dimming capability. Optional emergency backup available for 90 minutes of uninterrupted service during a power loss (Emergency backup flat panels are non-DLC). Surface mount optional. White frame.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Topaz |
|---|---|
| Watts | 40W |
| Lumens | 3600 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Beam Angle | 150° |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 24" |
| Width (Inches) | 2-1/4" |
| Height (Inches) | 24" |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | F-L2X2/40W/850/D |
| Manufacturer Order # | 78627 |
| Premier Part # | F-L2X2/40W/850/D |
Write your content here...