TCP TURTLEA19 LED A19 Turtle Lamps Long Wavelength 590nm Amber Color Case/12
- Buy 4 for $199.95 each and save 5%
- TCP TURTLEA19
- 590 nanometer LED A19 Turtle Lamps 590nm Amber Color Case/12
TCP TURTLEA19 Gen 2 LED A19 Turtle Lamps 590nm Amber Case/12
TCP LED Turtle Lights are designed to provide long wavelength light for properties that are adjacent to sea turtle nesting beaches. New GEN2 model from TCP is 590 nanometer Amber. To be compliant with beachfront best practices, the lamp must be mounted in an enclosed fixture and mounted as low as possible. At 590nm pure amber, this is an improvement on the previous 630nm GEN1 version and will not disturb turtles or other nearby animals like a bright white light would. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W-60W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 33.33 |
| Volts | 120V |
| CRI | N/A |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 590nm |
| Kelvin | 590nm |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omni |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | TURTLEA19 |
| Manufacturer Order # | TURTLEA19 |
| Premier Part # | LA19TURTLE/G2-T |
Write your content here...