TCP TRV4UZD38CCT 2x4 Volumetic LED Troffer 35K/4K/5K 38W/29W/23W 2-Pack
- Buy 6 for $199.99 each and save 5%
- Premier# LVTF2X4CCTPS38W-T - TCP TRV4UZD38CCT
TCP Luxterior TRV4UZD238CCT 2x4 Volumetic LED Troffer 35K/4K/5K 38W/29W/23W 2-Pack
TCP has a new volumetric LED CCT troffer that is both color and power selectable! Get all the functionality you could need while upgrade the look to the fixture. Toggle between 3500K, 4000K or 5000K on the fixture itself to change the color emitted. Power-selectable 2x4 version allows you to switch between 38W 5000 lumens, 29W 3800 lumens or 23W 3000 lumens with the flip of a switch as well. Designed to mount in a variety of grid ceilings. Durable steel housing that is post-painted with a highly diffused white finish. Low glare acrylic diffuser widens the light distribution. Damp rated. 0-10V dimming with a 0-10V dimmer (not included). Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Also available in 1x4 and 2x2.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 38W/29W/23W |
| Lumens | 3000-5000 |
| Lumens Per Watt | 132 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 48.8 |
| Height (Inches) | 25.2 |
| Width (Inches) | 3.1 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 40ºC |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | TRV4UZD38CCT |
| Premier Part # | LVTF2X4CCTPS38W-T |
Write your content here...