TCP SARC4UZDSW6CCT 4' Selectable Architectural Strip Fixture 40W/45W/50W 35K/4K/5K Black
- Buy 6 for $142.99 each and save 7%
- Premier# LLPLCCTPS50WB-K
TCP SARC4UZDSW6CCT 4' Selectable Architectural Strip Fixture 40W/45W/50W 35K/4K/5K Black
TCP has brought a new field-customizable architectural-grade linear LED fixture to the table! These architectural LED strips prove that you don't need high prices for a high-end look with new LED fixtures. Available in numerous styles and sizes. This version is a 4' black housing linear LED fixture that is selectable between 40W, 45W and 50W. Also selectable between 3500K, 4100K or 5000K. 0-10V dimmable with a compatible 0-10V dimmer. Operates on 120-277V. Also available in white housing. Low profile design. Suspended mount kit included in the box. Straight connector included in the box. DLC rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 3xF32T8 |
| Watts | 40W/45W/50W |
| Lumens | 4600/5200/5800 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4100K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Up/Down |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Height (Inches) | 2.17 |
| Width (Inches) | 24 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | SARC4UZDSW6CCT |
| Premier Part # | LLPLCCTPS50WB-K |
Write your content here...