Keystone KT-MSLED44PS-4-8CSA-VDIM 4' 44W XFIT CCT/Power Select LED Micro Strip
- Buy 6 for $74.50 each and save 11%
- Buy 12 for $71.95 each and save 14%
- Buy 24 for $66.95 each and save 20%
- Premier# LSTRIP4FTCCTPS44W-K - Keystone KT-MSLED44PS-4-8CSA-VDIM
Keystone KT-MSLED44PS-4-8CSA-VDIM 4' 44W XFIT CCT/Power Select LED Micro Strip
Keystone LED Microstrips are all integrated, meaning no more replacing bulbs and ballasts. These Microstrips are color select and power select - you can choose between 3500K, 4000K and 5000K color temps on the fixture itself as well as wattage levels of 44W, 28W or 18W. This greatly adds to the versatility as you can dial the light up or down based on the application. Available in 2', 4' and 8' lengths. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with Keystone Occupancy Sensors, Emergency Backup kits and 480->277V Stepdown Transformers if needed.
Brochures & Cut Sheets
Keystone XFit Color/Power Select LED Micro Strip Fixture Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 3xF32T8 |
| Watts | 44W/28W/18W |
| Lumens | 2556-5896 |
| Lumens Per Watt | 132-144 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.32 |
| Height (Inches) | 2.36 |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-MSLED44PS-4-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LSTRIP4FTCCTPS44W-K |
Write your content here...