TCP RFLA19PL Purple LED Colored A19 Filament Lamp 8W Dimmable 60W Equivalent
- Buy 25 for $4.54 each and save 14%
- Premier# LA19PURPFIL8W-T
- TCP RFLA19PL Purple LED Filament A19 Dimmable Lamp
TCP RFLA19PL Purple LED Colored A19 Filament Lamp 8W Dimmable 60W Equivalent
8W dimmable LED A19 filament lamp from TCP. 60W equivalent, damp rated. 15,000 hours life expectancy with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | N/A |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | Purple |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 8 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | RFLA19PL |
| Manufacturer Order # | RFLA19PL |
| Premier Part # | LA19PURPFIL8W-T |
Write your content here...