TCP PLUD2035K LED PL Universal Quad 4-Pin 10.5W 3500K Uses Ballast G24q **DISCONTINUED**
- Premier# LPL35K10.5WG24/B-T
- TCP PLUD2035K LED PL Quad 10.5W 3500K
TCP PLUD2035K LED PL Universal Quad 4-Pin 10.5W 3500K Uses Ballast G24q
TCP LED PL lamps come in the same shape and style as the CFL lamps that they replace. TCP's 10.5W LED PL Quad and 15-16W LED PL 3U are designed to work on existing ballasts (see cut sheet below for compatibility). G24q/GX24q base (4-pin). 10.5W lamp replaces 13W-18W CFL, 15W replaces 26W CFL and the 16W replaces 32W-42W CFL lamps. Available in 2700K, 3000K, 3500K, 4100K and 5000K color temperatures. 5-year warranty. Non-Dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 10.5W |
| CFL Equivalent | 13W-18W |
| Lamp Type | Quad PL |
| Lumens | 950 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Beam Angle | 360° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.5 |
| Width (Inches) | 1.08 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 20,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PLUD2035K |
| Manufacturer Order # | PLUD2035K |
| Premier Part # | LPL35K10.5WG24/B-T |
Write your content here...