TCP LVT5600140 LED Vapor Tight 4' Fixture 56W 4000K IP65 DLC
- Buy 10 for $79.29 each and save 14%
- TCP LVT5600140 LED Vapor Tight
TCP LVT5600140 LED Vapor Tight 4' Fixture 56W 4000K IP65 DLC
TCP's LED Vapor Tight fixtures are designed for demanding commercial applications where IP65 wet rated LED fixtures are needed, such as car washes, cold storage and garages. Plastic cover and frame with a frosted lens for glare control. 4' length and wide beam spread. 56W with an efficient 125+ lumens per watt. Includes mounting hardware and quick access to wiring from end caps. Available in 3500K, 4000K and 5000K. 120-277V, 50,000 hours and 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 56W |
| Lumens | 7300 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | Wide |
| Length (M.O.L.) Inches | 49.8 |
| Height (Inches) | 3.47 |
| Width (Inches) | 5 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 104ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | LVT5600140 |
| Premier Part # | LVT5600140 |
Write your content here...