TCP LT8F43B235KBP 8' LED T8 Fa8 Base Single-Pin 42W 3500K Case/10
- Buy 3 for $471.06 each and save 5%
- Buy 6 for $445.93 each and save 10%
- Premier# LT88FT35K42WG-T
- TCP LT8F43B235KBP 8' LED T8 Fa8 Base Single-Pin 42W 3500K Case/10
TCP LT8F43B235KBP 8' LED T8 Fa8 Base Single-Pin 42W 3500K Case/10
TCP LiberaT8 8' LED T8 lamps bypass the ballast and wire direct via double-end wiring. TCP has these 8' LED T8 lamps in Fa8 single-pin base or R17d High Output to ensure you have a retrofit solution no matter what 8 footer you have. Very efficient 126-131 lumens per watt as these lamps deliver 5300-5500 lumens on 42W. 120-277V. 230° Beam Angle with a 330° Field Angle (also known as Light Emitting Area). Enclosed rated, instant on/off and non-flickering. 8' Single-Pin version is DLC rated, R17d High Output version is not. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. For shipping purposes, these are only sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 42W |
| Fluorescent Equivalent | 75W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 5300 |
| Lumens Per Watt | 126 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | FA8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 230° |
| Light Emitting Area | 330° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LT8F43B235KBP |
| Manufacturer Order # | LT8F43B235KBP |
| Premier Part # | LT88FT35K42WG-T |
Write your content here...