TCP LT5HO12B141K LiberaT5 LED T5HO 2' 12W 4100K 24W Equivalent Case/25
- Buy 3 for $373.58 each and save 7%
- Buy 6 for $335.26 each and save 17%
- Premier# LT52FT41K12W-T
- TCP LT5HO12B141K LiberaT5 LED T5HO 2' 12W 4100K 24W Equivalent
TCP LT5HO12B141K LiberaT5 LED T5HO 2' 12W 4100K 24W Equivalent Case/25
TCP LiberaT5 LED T5 lamps bypass the ballast and wire direct to one end (non-shunted socket). Available in 2', 3', and 4' lengths for both T5HE and T5HO fluorescents. Color temperatures of 3000K, 3500K, 4100K and 5000K for all lamps to suit any application. 120-277V. Shatterproof plastic construction. 180° Beam Angle with a 280° Field Angle (also known as Light Emitting Area). Enclosed rated and Non-flickering. 4' versions are DLC rated, 2' and 3' are not DLC.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 24W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1450 |
| Lumens Per Watt | 121 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4100K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Wiring | Single-End |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 180° |
| Light Emitting Area | 280° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LT5HO12B141K |
| Manufacturer Order # | LT5HO12B141K |
| Premier Part # | LT52FT41K12W-T |
Write your content here...