TCP LPT818AB50K $11.12 T804006A50E Type AB LED T8 4' 18W HO 5000K Case/25
- Buy 4 for $313.58 each and save 10%
- Buy 8 for $277.85 each and save 21%
- Premier# LT850K18WCOMBO-T
- TCP LPT818AB50K $11.12 T804006A50E - 4' 18W 5000K PET Glass Type AB LED T8
TCP LPT818AB50K $11.12 T804006A50E Type AB LED T8 4' 18W HO 5000K Case/25
TCP Type AB LED T8 tubes boast the ability of being able to run on existing ballasts or bypass the ballast and wire direct. This helps save time and labor on initial install, allowing users to use up the existing ballast's remaining effectiveness and bypassing it later on. 190° Beam Angle with a true light spread of 300°. DLC rated and available in 3000K, 3500K, 4100K and 5000K. Available in glass or plastic configurations. New HO version available that delivers 2200+ lumens. 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. For ballast compatibility, see the cut sheet below.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2200 |
| Lumens Per Watt | 122 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | PET Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Width (Inches) | 1.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 190° |
| Light Emitting Area | 300° |
| Driver | Internal (Uses/Bypasses Ballast) |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LPT818AB50K |
| Manufacturer Order # | T804006A50E |
| Premier Part # | LT850K18WCOMBO-T |
Write your content here...