TCP LPT815A41KUS 15W 4' Type A USA LED T8 4100K Case/25
- Buy 2 for $609.95 each and save 2%
- Buy 4 for $579.95 each and save 6%
- Buy 8 for $544.95 each and save 12%
- Premier# LT841K15WUSA/B-T
- TCP LPT815A41KUS 15W 4' USA LED T8 Ballast Compatible Case/25
TCP LPT815A41KUS 15W 4' Type A USA LED T8 4100K Case/25
TCP has an LED T8 that is assembled in the USA! Type A ballast compatible so you can simply plug and play with a compatible ballast (see ballasts listed in the spec sheet below). Delivers 1800 lumens on 15W. Made of durable plastic. 4100K color temp. DLC-rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4100K |
| Kelvin | 4100K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 190° |
| Light Emitting Area | 300° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LPT815A41KUS |
| Manufacturer Order # | LPT815A41KUS |
| Premier Part # | LT841K15WUSA/B-T |
Write your content here...