TCP LED8P20D41KFL Dimmable 8W LED PAR20 4100K 40° Flood
- Buy 12 for $13.13 each and save 9%
- Buy 48 for $12.20 each and save 16%
- Premier# LP2041KFL8W-T
- 70%+ off TCP LED8P2041KFL while supplies last!
TCP LED8P20D41KFL - 8W LED PAR20 - 50W Incandescent Replacement
Limited-time sale for over 70% off the list price on brand-new unboxed LED PAR20 lamps from TCP! Sale lasts until supply runs out and is only active for TCP LED8P20D41KFL 4100K 40° Flood Configuration. Save over 80% on energy with TCP's Dimmable LED PAR20 lamps. New smooth outer housing. Damp location rated for exterior applications (when protected from elements). Available in six different color temperatures as well as in Flood (40°) and Narrow Flood (25°) beam angles. Rated for 25,000 hours and backed by a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 81.2 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4100K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 40° Flood |
| CBCP | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED8P2041KFL |
| Manufacturer Order # | LED8P2041KFL |
| Premier Part # | LP2041KFL8W-T |
Write your content here...