TCP LED8G25D27KF Dimmable LED G25 8W Frosted Replaces 60W 2700K Case/12
- Buy 4 for $49.90 each and save 12%
- Premier# LG2527K8W-T - TCP LED8G25D27KF
- 60 Incandescent Equivalent LED G25 8W 2700K Frosted
TCP Dimmable LED G25 lamps 8W Frosted - Replaces 60W Incandescent Case/12
Enjoy the look of the classic incandescent decorative globe lamp with energy-saving, long-lasting dimmable LED! TCP LED G25 Globe Lamps are available in 5W (40W incandescent replacement) and 8W (60W replacement). Frosted lamp design.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 62.5 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 3.1 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N.A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED8G25D27KF |
| Manufacturer Order # | LED8G25D27KF |
| Premier Part # | LG2527K8W-T |
Write your content here...