TCP LED7MR16GU1041KNFL Dimmable LED GU10 Base MR16 7W 4100K 20° Narrow Flood Case/12
- Premier# LMR1641KNFL7WGU10-T
TCP LED7MR16GU1041KNFL - Replaces 50W Halogen
Replace inefficient halogen MR16 lamps with a 7W LED equivalent! TCP's 7W LED MR16 lamps are dimmable and come in 20° Narrow Flood and 40° Flood configurations. Also available in 2400K, 2700K, 3000K, and 4100K color temperatures. Long life span of 25,000 hours
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4100K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 20° |
| Base Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.5 |
| Diameter (Inches) | 2 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -30° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7MR16GU1041KNFL |
| Manufacturer Order # | LED7MR16GU1041KNFL |
| Premier Part # | LMR1641KNFL7WGU10-T |
Write your content here...