TCP Non-Dimmable 7W Omni Directional LED A19 LED7A19OD27K 40W Equivalent
- Premier# LA1927K7WODND-T - 40W Equivalent LED
- TCP Non-Dimmable 7W Omni Directional A19 LED7A19OD27K 2700K
TCP Non-Dimmable 7W Omni-Directional LED A19 LED7A19OD27K 40W Equivalent
High efficiency LED A-lamps that are up to 85% more efficient than incandescent alternatives. Efficient 230° light output. Fits any installation where a standard A19 is used. Rated for totally enclosed fixtures. Shatter resistant. Supported by many utility rebates.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 64 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7A19OD27K |
| Manufacturer Order # | LED7A19OD27K |
| Premier Part # | LA1927K7WODND-T |
Write your content here...