TCP LED5G25D30KF Dimmable LED G25 5W Frosted Replaces 40W 3000K
- Premier# LG2530K5W-T - TCP LED5G25D30KF
- 40 Incandescent Equivalent LED G25 5W 3000K Frosted
TCP Dimmable LED G25 lamps 5W Frosted 3000K - Replaces 40W Incandescent
Enjoy the look of the classic incandescent decorative globe lamp with energy-saving, long-lasting dimmable LED! TCP LED G25 Globe Lamps are available in 5W (40W incandescent replacement) and 8W (60W replacement). Frosted lamp design.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 325 |
| Lumens Per Watt | 65 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 3.1 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N.A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED5G25D30KF |
| Manufacturer Order # | LED5G25D30KF |
| Premier Part # | LG2530K5W-T |
Write your content here...