TCP Non-Dimmable 5W 230° LED A19 LED5A1930K 40W Equivalent
- Premier# LA1930K5WND-T - 40W Equivalent LED
- TCP Non-Dimmable 5W 230° A19 LED5A1930K 3000K
TCP Non-Dimmable 5W 230° LED A19 LED5A1930K 40W Equivalent
High efficiency LED A-lamps that are up to 85% more efficient than incandescent alternatives. Efficient 230° light output. Fits any installation where a standard A19 is used. Rated for totally enclosed fixtures. Shatter resistant. Supported by many utility rebates.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 475 |
| Lumens Per Watt | 95 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED5A1930K |
| Manufacturer Order # | LED5A1930K |
| Premier Part # | LA1930K5WND-T |
Write your content here...