TCP Dimmable 18W Omni-Directional LED A21 LED18A21DODxxK 100W Equivalent
- Premier# LA21xxK18WOD-T -
- TCP Dimmable 18W Omni-Directional A21 LED18A21DODxxK
TCP Dimmable 18W Omni-Directional LED A21 LED18A21DODxxK 100W Equivalent
TCP LED A21 High Output lamps are ideal for use in areas where maximum light output is required. This Omni-Directional high output LED lamp produces an even light similar to incandescent with a 25,000 hour lifespan. 80% more efficient than halogen alternatives. Smooth, uniform dimming (also available in non-dimming).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1550-1675 |
| Lumens Per Watt | 86.1-93.1 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/4100K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.9 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED18A21DODxxK |
| Manufacturer Order # | LED18A21DODxxK |
| Premier Part # | LA21xxK18WOD-T |
Write your content here...