TCP LED16A21D3WAY50K 3-Way LED A-Lamp A21 16W/8W/4W 5000K
- Buy 12 for $10.40 each and save 13%
- Buy 144 for $9.36 each and save 22%
- Premier# LA2150K16W3WAY-T
- TCP LED16A21D3WAY50K
TCP LED16A21D3WAY50K 3-Way LED A-Lamp A21 16W/8W/4W 5000K
Replace 3-way incandescent lamps with a 3-way LED A21 lamp from TCP. Similar look and feel to the incandescent. At 16W/8W/4W, it is an efficient alternative to 100W/60W/40W incandescents. 25,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 16W/8W/4W |
| Incandescent Equivalent | 100W/60W/40W |
| Lumens | 1750/1050/650 |
| Lumens Per Watt | 109-162 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | >0 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.9 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED16A21D3WAY50K |
| Manufacturer Order # | LED16A21D3WAY50K |
| Premier Part # | LA2150K16W3WAY-T |
Write your content here...