TCP LED14P38D30KWFL Dimmable 14W LED PAR38 3000K 60° Wide Flood
- Buy 12 for $17.93 each and save 10%
- Buy 24 for $16.74 each and save 16%
- Premier# LP3830KWFL14W-T
- TCP LED14P38D30KWFL Dimmable 14W LED PAR38 60° Wide Flood
TCP LED14P38D30KWFL Dimmable 14W LED PAR38 3000K 60° Wide Flood
TCP's award-winning dimmable LED PAR38 lamps save up to 85% on energy costs compared to halogen equivalents. Available in various color temps and beam angles. This version in extra wide 60 Degree Flood. Smooth, uniform dimming. 14W replaces 90W, 17W replaces 120W and 17W HO replaces 150W. Excellent color consistency. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13.5 |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Halogen Equivalent | 90W |
| Lumens | 1050 |
| Lumens Per Watt | 77.8 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 60° |
| CBCP | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED14P38D30KWFL |
| Premier Part # | LP3830KWFL14W-T |
Write your content here...