TCP Non-Dimmable 13W 230° LED A21 LED13A21xxK 75W Equivalent
- Premier# LA21xxK13WND-T - 75W Equivalent LED
- TCP Non-Dimmable 13W 230° A21 LED13A21xxK
TCP Non-Dimmable 13W 230° LED A21 LED13A21xxK 75W Equivalent
TCP LED A21 High Output lamps are ideal for use in areas where maximum light output is required. This high output LED lamp produces an even light similar to incandescent with a 25,000 hour lifespan. 80% more efficient than halogen alternatives. Smooth, uniform dimming (also available in non-dimming).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1100-1175 |
| Lumens Per Watt | 84.6-90.4 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 27000K/3000K/4100K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.9 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED13A21xxK |
| Manufacturer Order # | LED13A21xxK |
| Premier Part # | LA21xxK13WND-T |
Write your content here...