TCP LED10P20D27KNFL Dimmable 10W LED PAR20 2700K 25° Narrow Flood Case/12
- Premier# LP2027KNFL10W-T
- TCP LED10P2027KNFL Dimmable LED PAR20 25° 2700K
TCP LED10P20D27KNFL - 10W LED PAR20 - 60W Incandescent Replacement Case/12
Save over 80% on energy with TCP's Dimmable LED PAR20 lamps. Replace your 50W Incandescents with 8W LED or 60W Incandescents with 10W LED. New smooth outer housing. Damp location rated for exterior applications (when protected from elements). Available in six different color temperatures as well as in Flood (40°) and Narrow Flood (25°) beam angles. Rated for 25,000 hours and backed by a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 10W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 600 |
| Lumens Per Watt | 60 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR20 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 25° Narrow Flood |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED10P2027KNFL |
| Manufacturer Order # | LED10P2027KNFL |
| Premier Part # | LP2027KNFL10W-T |
Write your content here...