TCP LB5600150 LED Linear Low Bay 56W 5000K 120-277V LB
- Buy 10 for $86.75 each and save 14%
- TCP LB5600150 LED Linear Low Bay 56W 5000K 120-277V LB
TCP LB5600150 LED Linear Low Bay 56W 5000K 120-277V LB
The TCP LB is a versatile LED Low Bay fixture that can be used in countless low-ceiling applications from industrial to retail. With an all metal frame and included mounting hardware, the TCP LB is an easy install. Standard frosted lens for smooth, even lighting and limited glare. Damp location rated with 0-10V dimming standard. Wide beam spread due to angled LED design providing a clean cut-off. 56W 6700 lumens and available in 3500K, 4000K or 5000K color temps. Hardware included: 2 Top Hangers, 5' Jack Chains, Hub Mount Kit for 3/4" Conduit/Stem Mount, and 6' Pre-wired Cord.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 56W |
| Lumens | 6700 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Wide |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.8 |
| Height (Inches) | 2.9 |
| Width (Inches) | 12.6 |
| Wet/Damp Rated | Damp rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | LB5600150 |
| Premier Part # | NLED1000 |
Write your content here...