TCP LAPT815B2EM50K 15W 4' Type B LED T8 5000K Emergency Backup Double-Ended
- Buy 8 for $76.95 each and save 4%
- Buy 24 for $68.95 each and save 14%
- Buy 48 for $60.95 each and save 24%
- Premier# LT84FTEMR50K15WDBL-T
- TCP LAPT815B2EM50K 15W 4' Type B LED T8 5000K Double-Ended 90 Minute Emergency Backup
TCP LAPT815B2EM50K 15W 4' Type B LED T8 5000K Emergency Backup Double-Ended
The TCP UltimaT8 LED tube is a ballast bypass bulb that provides emergency illumination during power outages. 15W 2000 lumens in 3500K, 4000K, or 5000K. When power is out, the lamp is powered for 90 minutes to the tune of 4.5W 680 lumens. Durable plastic/aluminum construction. First version of this lamp was single-end wired, this version is now double-ended. Quite simply this is the easiest and most cost effective way to get emergency lighting when replacing a fluorescent emergency setup. 120-277V. Test button and indicator light. Rated for 50,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 135 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Aluminum/Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | 1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 140° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LAPT815B2EM50K |
| Manufacturer Order # | LAPT815B2EM50K |
| Premier Part # | LT84FTEMR50K15WDBL-T |
Write your content here...