TCP LA19TURTLE LED A19 Turtle Lamps Long Wavelength 630nm Amber/Red Color Case/12
- Buy 4 for $199.95 each and save 5%
- TCP LA19TURTLE
- LED A19 Turtle Lamps Long Wavelength 630nm Amber/Red Color Case/12
TCP LA19TURTLE LED A19 Turtle Lamps Long Wavelength 630nm Amber/Red Case/12
TCP LED Turtle Lights are designed to provide long wavelength light for properties that are adjacent to sea turtle nesting beaches. Available in A19, PAR20, PAR30 and PAR38 sizes. To be compliant with beachfront best practices, the lamp must be mounted in an enclosed fixture and mounted as low as possible. At 630 nanometers, this long wavelength will deliver a red/amber light that will not disturb turtles or other nearby animals like a bright white light would. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W-60W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 33.33 |
| Volts | 120V |
| CRI | N/A |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 630nm |
| Kelvin | 630nm |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.3 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | Omni |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LA19TURTLE |
| Manufacturer Order # | LA19TURTLE |
| Premier Part # | LA19TURTLE |
Write your content here...