TCP L9SL13D3030K LED Starlight Bulb 9W LED SL13 3000K
- Buy 12 for $11.99 each and save 14%
- Buy 24 for $10.76 each and save 23%
- TCP L9SL13D3030K LED Starlight Bulb 9W LED SL13 3000K
TCP L9SL13D3030K LED Starlight Bulb 9W LED SL13 3000K
TCP's LED Starlight are a unique new style of LED lamps. Designed with a wide 110 degree beam angle, they work well as downlights in pendant fixtures and similar applications. Smooth dimming including a 16W warm-dim version (from 3000K down to an incandescent-like 1800K). Available in 9W (65W Equivalent), 15W (100W Equivalent), 19W (140W Equivalent), 22W (160W Equivalent) or 25W (200W Equivalent). Highly efficient with lumens per watt of over 100+ and 124 LPW for the 25W version.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Halogen Equivalent | 65W |
| Lumens | 950 |
| Lumens Per Watt | 106 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 5.2 |
| Beam Angle | 110° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 30,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L9SL13D3030K |
| Premier Part # | L9SL13D3030K |
Write your content here...