TCP L90P38D2541KFLCQ $13.08 13W LED PAR38 4100K 40° Flood California Quality
- Buy 12 for $13.64 each and save 11%
- Buy 24 for $13.08 each and save 15%
- Premier# LP3841KFL13WCQ-T
- TCP L90P38D2541KFLCQ $13.08 13W LED PAR38 4100K 40° Flood Title 20
TCP L90P38D2541KFLCQ $13.08 13W LED PAR38 4100K 40° Flood California Quality
TCP California Quality lamps are a full line of LED lamps that qualify for Title 20 and/or JA8. This means they maintain their high efficiency while also providing 90+ CRI for exceptional color rendering, which has made them popular throughout the country not just California. PAR38 size lamp in E26 base. All are rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 76 |
| Volts | 120V |
| CRI | 97 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L90P38D2541KFLCQ |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LP3841KFL13WCQ-T |
Write your content here...