TCP L7R20D2527K95 7W Dimmable LED R20 Lamp 2700K 90 CRI Title 20 JA8
- Premier# ES-LR2027K7WCQ-T - 50W Equivalent LED R20
- TCP L7R20D2527K95 Dimmable California Quality LED R20 2700K
TCP L7R20D2527K95 7W Dimmable LED R20 Lamp 2700K 90 CRI
TCP's new California Quality LED Reflector lamps are compliant with the Title 20, Title 24 and JA8-2016-E requirements as well as Energy Star rated. These dimmable LEDs boast a minimum of 90CRI and a 50R9. Available in 2700K. The TCP California Quality line includes LED A-lamps, PARs, Reflectors, MR16s as well as LED downlights.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | 50+ |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.9 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L7R20D2527K95 |
| Manufacturer Order # | L7R20D2527K95 |
| Premier Part # | ES-LR2027K7WCQ-T |
Write your content here...