TCP L7P20DFLA Allusion Series 7W LED PAR20 40° Flood 3000K-2000K Case/12
- Buy 2 for $111.95 each and save 6%
- Buy 4 for $107.95 each and save 9%
- Premier# LP20WARMDIM/FL7W-T
- TCP L7P20DFLA Warm Dim LED PAR20 40° 3000K-2000K
TCP L7P20DFLA Allusion Series 7W LED PAR20 40° Flood 3000K-2000K Case/12
Rediscover the warm incandescent-like dimming with TCP's Allusion Series! The new TCP Allusion lamps are all damp rated with the PAR38, PAR30 and PAR20 options being wet-rated. These LED replacement lamps come in different styles and all are able to dim down to warm, amber color temperatures. This allows you to reap the benefits of energy-saving with LED while maintaining the style that old style incandescents and halogens offer.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K-2000K |
| Kelvin | 3000K-2000K |
| Dimmable | Warm-Dim |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR20 |
| Lamp Type | PAR |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.4 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 40° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L7P20DFLA |
| Manufacturer Order # | L7P20DFLA |
| Premier Part # | LP20WARMDIM/FL7W-T |
Write your content here...