TCP L7MR16D25C30KNSP 6W LED MR16 GU5.3 10° Narrow Spot 95 CRI 3000K Case/12
- Buy 4 for $188.95 each and save 6%
- Premier# LMR1630KNSP6W12V95-T
- TCP L7MR16D25C30KNSP TruColor 6W LED MR16 GU5.3 10° 3000K 95 CRI
TCP L7MR16D25C30KNSP 6W LED MR16 GU5.3 10° Narrow Spot 95 CRI 3000K Case/12
TCP's TruColor LED lamps are designed for retail and merchandising applications as they have a 95+ CRI and 90+ R9 value. This means supreme color accuracy with rich vibrant colors. Precise 10° narrow spot beam spreads for showcasing products in track lighting, display lights and galleries. Great energy-saving replacement for halogens with smooth dimming performance.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Halogen Equivalent | 35W |
| Lumens | 390 |
| Lumens Per Watt | 65 |
| Volts | 12V |
| CRI | >95 |
| R9 | >90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 10° |
| CBCP | N/A |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU5.3 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.0 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -30° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L7MR16D25C30KNSP |
| Manufacturer Order # | L7MR16D25C30KNSP |
| Premier Part # | LMR1630KNSP6W12V95-T |
Write your content here...