TCP L712VMR16DNFLA Allusion Series 6W LED MR16 GU5.3 40° 3000K-1800K Case/12
- Buy 2 for $185.95 each and save 6%
- Buy 4 for $175.95 each and save 11%
- Premier# LMR16WARMDIM/NFL7W12V-T
- TCP L712VMR16DNFLA Allusion Series 6W LED MR16 GU5.3 40° 3000K-1800K
TCP L7P20DFLA Allusion Series 7W LED PAR20 40° Flood 3000K-2000K Case/12
Rediscover the warm incandescent-like dimming with TCP's Allusion Series! The new TCP Allusion lamps are all damp rated with the PAR38, PAR30 and PAR20 options being wet-rated. These LED replacement lamps come in different styles and all are able to dim down to warm, amber color temperatures. This allows you to reap the benefits of energy-saving with LED while maintaining the style that old style incandescents and halogens offer.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 350 |
| Lumens Per Watt | 58 |
| Volts | 12V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K-1800K |
| Kelvin | 3000K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 20° |
| CBCP | N/A |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.9 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -30° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L712VMR16DNFLA |
| Manufacturer Order # | L712VMR16DNFLA |
| Premier Part # | LMR16WARMDIM/NFL7W12V-T |
Write your content here...