TCP L6G25D2527KF Dimmable 6W Smooth LED G25 E26 2700K 60W Equiv Case/12
- Buy 4 for $49.90 each and save 12%
- Premier# LG2527K6W-T
- TCP L6G25D2527KF - Dimmable 6W LED G25 6W 2700K 60W Equivalent
TCP L6G25D2527KF Dimmable 6W Smooth LED G25 E26 2700K 60W Equiv Case/12
TCP's decorative line is filled with options, including many G25 and G16 globes. Available in 25W equivalent, 40W equivalent or 60W equivalent and primarily color temps of 2700K (with some 2400K and 3000K options). Frosted or clear lens globes. G16 globes come in E26 or E12 candelabra base. Rated for 25,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 88 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.4 |
| Diameter (Inches) | 3.1 |
| Beam Angle | 360° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L6G25D2527KF |
| Manufacturer Order # | L6G25D2527KF |
| Premier Part # | LG2527K6W-T |
Write your content here...