TCP L54CCEX39UCCT HID LED Corn Cob 54W 3000K/4000K/5000K EX39 250W Equiv
- Buy 10 for $70.50 each and save 10%
- Buy 21 for $63.95 each and save 18%
- Buy 70 for $56.95 each and save 27%
- Premier# LOCCCT54WEX39-T
- TCP L54CCEX39UCCT HID LED Corn Cob 54W 3000K/4000K/5000K EX39 250W Equiv
TCP L54CCEX39UCCT HID LED Corn Cob 54W 3000K/4000K/5000K EX39 250W Equiv
TCP has you covered with their omni-directional HID LED corn cob lamps! This is a new 54W color-select version where you can choose between 3000K warm white, 4000K cool white and 5000K daylight with a switch on the lamp itself. These lamps operate off 100-277V as they bypass the ballast and wire direct. Numerous wattage equivalents from 500W HID equivalent (120W LED) down to 50W HID (12W LED). Best yet, these have a max operating temperature of 60°C and minimum start temp of -40°C so they will work in nearly any application. Need controls on these HID LED lamps? TCP has a Microwave Motion Sensor, PIR Motion Sensor and Daylight sensor that can be plugged into the auxiliary opening of the LED corn cob; no complicated rewiring needed. 54W and higher versions come in EX39 base. 36W and lower come in E26 base. 45W version comes in both E26 or E39.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 54W |
| HID Equivalent | 250W |
| Lumens | 7560 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 85 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.5 |
| Diameter (Inches) | 3.3 |
| Beam Angle | 360° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 16 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L54CCEX39UCCT |
| Manufacturer Order # | L54CCEX39UCCT |
| Premier Part # | LOCCCT54WEX39-T |