TCP L50R20D2527KCQ Dimmable 7W LED R20 2700K 50W Equivalent California Quality Case/12
- Buy 4 for $50.75 each and save 8%
- Premier# ES-LR2027K7WCQ-T
- TCP L50R20D2527KCQ - Dimmable LED R20 7W 2700K California Quality
TCP L50R20D2527KCQ Dimmable 7W LED R20 2700K 50W Equivalent California Quality Case/12
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. California Quality TCP reflector lamps come in BR40, BR30 and R20 sizes in various wattage levels to match the traditional sources that are being replaced. This includes a 16W 1500-1600 lumen LED BR30 that is a 100W equivalent, not often seen on the market. Available in 2700K, 3000K, 4100K or 5000K color temps. All come in 90+ CRI and 110° beam spread. Rated for 25,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 525 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | R20 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L50R20D2527KCQ |
| Manufacturer Order # | L50R20D2527KCQ |
| Premier Part # | ES-LR2027K7WCQ-T |
Write your content here...