TCP L50MR16D2527KFLCQ Dimmable 6.5W LED MR16 GU5.3 2700K 50W Equivalent California Quality Case/12
- Buy 4 for $60.95 each and save 13%
- Premier# LMR1627KFL6W12VCQ-T
- TCP L50MR16D2527KFLCQ - Dimmable LED MR16 GU5.3 Base 6.5W 2700K California Quality
TCP L50MR16D2527KFLCQ Dimmable 6.5W LED MR16 GU5.3 2700K 50W Equivalent California Quality
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. Their CQ compliant LED MR16 lamps come in GU10 twist base or GU5.3 pin base and in 2700K or 3000K color temps. Beam angle of 40 degree flood and replaces 50W sources. Rated for 25,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 430 |
| Lumens Per Watt | 66 |
| Volts | 12V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GU5.3 |
| Bulb Shape | MR16 |
| Lamp Type | MR16 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.0 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Beam Angle | 40° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L50MR16D2527KFLCQ |
| Manufacturer Order # | L50MR16D2527KFLCQ |
| Premier Part # | LMR1627KFL6W12VCQ-T |
Write your content here...