TCP L28P38N25UNV27KFL 28W 120-277V HO LED PAR38 2700K 40° Flood Case/12
- Buy 4 for $213.95 each and save 9%
- Buy 8 for $205.95 each and save 12%
- Premier# LP3827KFL28W277V-T
- TCP L28P38N25UNV27KFL Non-Dimmable 28W LED PAR38 120-277V 27K Flood
TCP L28P38N25UNV27KFL Non-Dimmable 28W HO LED PAR38 2700K 40° Flood
TCP has so many LED PAR options that you will certainly find what you need when looking through their portfolio! These are high output 28W 3000+ lumen LED PAR38 lamps that can replace CMH lamps and 250W+ incandescents. Available in 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K as well as 25 Degree Narrow Flood and 40 Degree Flood beam spreads for all colors. 120-277V universal voltage (non-dimmable). Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Sold by the case of 12.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 28W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 107 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 95 |
| R9 | 60 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | L28P38N25UNV27KFL |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LP3827KFL28W277V-T |
Write your content here...