TCP L25T5D5030K DirecT5 LED T5 4' 25.5W 3000K Electronic Ballast Compatible Case/25
- Buy 4 for $282.95 each and save 12%
- Buy 8 for $256.95 each and save 20%
- Premier# LT530K25W/B-T
- TCP L25T5D5030K - 4' 25.5W 3000K DirecT5 LED T5
TCP L25T5D5030K DirecT5 LED T5 4' 25.5W 3000K Electronic Ballast Compatible Case/25
TCP DirecT5 LED T5 lamps utilize existing Electronic Ballasts for a quick retrofit to LED. 25.5W lamp rating with a system wattage of 28W, replacing 54W fluorescent. Designed with shatterproof glass coating for NSF rating. 160° Beam Angle with a true light spread of 270°. DLC rated and available in 3000K, 3500K, 4100K and 5000K. 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. For ballast compatibility, see the cut sheet below.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 25.5W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3400 |
| Lumens Per Watt | 133 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.8 |
| Width (Inches) | 0.75 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 240° |
| Driver | Internal (Uses Ballast) |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L25T5D5030K |
| Manufacturer Order # | L25T5D5030K |
| Premier Part # | LT530K25W/B-T |
Write your content here...