TCP L20ARLE26U50K HID LED Area Lamp 20W 5000K E26 100W Equivalent
- Buy 6 for $59.15 each and save 12%
- Buy 24 for $55.55 each and save 17%
- Premier# LOC50K20WE26/180-T
- TCP L20ARLE26U50K LED HID Area Light Replacement 20W 5000K E26 100W Equiv
TCP L20ARLE26U50K HID LED Area Lamp 20W 5000K E26 100W Equivalent
TCP has a new LED HID replacement lamp, this one designed for replacing HID area lights, post-top bulbs and HID shoeboxes. Directional 180 degree light output spreads the light where it's needed. Bypasses the HID ballast and operates off 100-277V line voltage. 20W version comes with an E26 standard base and delivers 3000 lumens for an efficient 150 LPW. Available in 4000K or 5000K. This version also has a step dimming tab on the lamp for switching between 20%-100% light output. Surge protection active as all of these TCP lights come with 4kV surge protection. Rated for use from 60°C to -40°C so they can withstand the heat as well as the cold. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 20W |
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 85 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | Step Dimming |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.8 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | 180° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L20ARLE26U50K |
| Manufacturer Order # | L20ARLE26U50K |
| Premier Part # | LOC50K20WE26/180-T |
Write your content here...